Bøker lest juni 2026. 18 bøker

Screenshot

Jeg lager meg tradisjoner og jeg bryter de.

Jeg skulle ha helnorsk i januar, det ble det ikke.

Mange norske ligger på vent.

Så skulle jeg ha to måneder hvor jeg leste fra hyller med bøker som har ventet lenge, ja det har ikke skjedd enda i år.

Så skulle jeg ha en stabel med fjorårets utgivelse, ja de ligger fortsatt i stabelen sin.

I juli bruker jeg å ha pocketsommer for vi brukte å reise på ferie i juli, da er pocket fine å ha i kofferten.

Så skulle jeg flytte pocket til august for da har vi bestilt 2 uker i Hellas.….. men

Nå visste vi ikke om det ble ferie i august, men det blir det og det blir en tur i juli også.

Og her strømmer det på med pocket som jeg har så lyst til å lese.

Det er nå en gang jeg som er sjefen på dette bokrommet, så jeg bestemte at juni, juli og august, ja da blir det lett blandet.

Jeg har også lovt meg selv å begynne hver måned med to bøker av de som har vansmektet i hylla, en på dagen og en om kvelden,

Jojo, jeg har funnet de frem i hvert fall, men lest ble de ikke.

Ikke denne måneden ihvertfall.

Hvem som blir lest først og sist, kommer an på hvem som roper høyest.

Men jeg fikk lest ferdig to jeg begynte på i mai og sannelig fikk jeg lest en til fra mai også, som jeg egentlig tenkte å gjemme til juli, men den ble for fristende.I tillegg kom det en ny som hoppet foran alle andre og det så raskt at jeg tror ikke de andre så at de ble forbigått.

 

Tekst over bilder, er min.

Bilder og omslagstekst hentet fra Ark.no

Og det er Leseeksemplar fra forlag og forfattere, men jeg har ikke betalt for å lese og skrive om de.

 

Det er blitt slik her i huset at de må krige litt for å bli trukket frem i lyset, for til tider er det litt travelt. Fire dager igjen av mai, tenkte jeg at tre bøker til ble lest ferdig, men slik gikk det ikke. Jeg ble ikke en gang ferdig med de to jeg holdt på med. Jeg liker de to godt og de skulle derfor leses ferdig før jeg begynte på ny stabel. Her er det jeg som er sjef. Så de får bare holde på med klagesangen der i stabelen. Ofte er det de nyeste bøkene som er mest utålmodige. De hopper og danser litt og blir innimellom så høylytte at jeg må be de være stille hvis ikke putter jeg dem inn i en ny stabel.
De to første er derfor ikke med på bildet. Heller ikke den som dukket opp overraskende.

Men takket være at pensjonisten ble ekspensjonist denne måneden, ble det mye lesing på meg. Han var borte på dagen og mange av kveldene også og jeg byttet lett ut tv med bøker. Gjør man det, ja da blir mange lest.

 

Karin Härjegård, Pianisten ved fjellvannet

Leseeksemplar fra Kagge forlag

 

En av de jeg ville lese ferdig.

Bok tre i serien Helenas vaffelkafe. Første boken likte jeg svært godt .

Jeg likte også godt bok to, men ble ikke så grepet av den. Bok tre derimot, gikk rett i hjertet på meg.

 

Temaet finne seg selv, gjøre det som er riktig for en, på tross av andres forventninger, det betyr noe for meg.

Jeg har selv strevd med følelsen av ikke å være bra nok, gå andre veier enn det de fleste andre gjør, i og med at jeg driver med healing og mediumskap. I tillegg ble jeg syk og måtte forlate det ordinære arbeidslivet. “Usynlig” sykdom er det ikke alle som forstår seg på.

Så jeg synker lett inn i tematikken i romanen.

Og jeg elsker jo slike bøker som får meg til å føle.

Det er en underholdningsbok og at den er så realistisk, nei det er den ikke.

En romantikers drøm om å servere gjester på egen gjestegård, vel det krever sterk økonomi.

Det høres idyllisk ut å plukke sopp og bær og kose seg med å lage mat til gjester, men jeg har jobbet i bransjen og vet at det er beinhardt å ha økonomi til å betale gjeld og løpende utgifter. Du skal ha mange gjester før det lønner seg, ikke bare et selskap innimellom.

Men jeg må bare velge bort fornuften her og bare la meg forføre av kosen, varmen og det medmenneskelige.

Det står at bøkene kan leses frittstående.

Bok 1:

Karin Härjegård, Isbade blant fjellene

 

De kan nok leses frittstående, men jeg anbefaler å lese dem kronologisk.

Dette er rolig feelgood om menneskers liv og relasjoner. Koselig er disse bøkene.

 

Bok 2:

Karin Härjegård, Syersken og friheten

Fra omslaget:

Sveriges feelgood-fenomen Karin Härjegård er tilbake med en ny roman fra vaffelkaféen på fjellet. En varm, gripende og inspirerende fortelling om å finne sin egen vei – og å våge å gå den.

Livet går ikke helt etter planen for Emily, som nærmer seg tretti. Tilværelsen hennes er mer styrt av familiens forventninger enn av egne drømmer. Under overflaten ulmer en kreativ lengsel – en lengsel hun snart innser at hun har arvet fra sin avdøde farmor, Hilda.

Hilda levde en gang sitt liv i Fjällnäs, og hennes historie fører Emily hit. Her er Helena, som vi kjenner fra «Årets feelgood»-vinneren Å isbade blant fjellene, midt i renoveringen av sin nye gård, samtidig som hun planlegger restaurantåpning. Emily tar inn i en av gjestehyttene til Helena, og de to kvinnene finner raskt et fellesskap i å utforske fjellene, skogene – og seg selv.

Pianisten ved fjellvannet er tredje bok i Karin Härjegårds høyt elskede serie med Helenas vaffelkafé som omdreiningspunkt.

 

 

Hjorth og Thorsson, Voldens øy

Leseeksemplar fra Aschehoug

 

Den andre jeg ville lese ferdig var denne.

Samarbeid Sverige og Island, det er spennende.

Hjorth har jo skrevet utallige krimbøker og serier på tv.

Denne var jeg veldig spent på og den innfridde.

Den er utrolig bra skrevet, spennende karakterer og handling, og sidene fyker avsted.

Island som land er også fasinerende og flott.

Dette er en krim de aller fleste vil like godt.

Bare en ting jeg ikke liker og det er når vi ut i boken får følge morderen i det voldshandlinger og drap foregår. Det er jeg ikke noe glad i. Heldigvis er det ikke så mye av det og noe er bare tanker, ikke handlinger. Det dreper også litt av spenningen for meg, å vite så mye om drapsmannen og hans historie.

En annen ting dreper også litt av spenningen på slutten, men det kan jeg ikke spoile.

Det er ikke noe tema i denne historien, dette er Islands første seriemorder.

 

Men alt i alt, en fengende krim.

 

 

 

Fra omslaget:

En ung kvinne blir funnet drept i en stall like utenfor Reykjavik. Hennes tiårige sønn er sporløst forsvunnet, flyktet inn i det ville og nådeløse vulkanlandskapet på øya.

For å finne både gutten og drapsmannen, må den svenske etterforskeren Helga motvillig slå seg sammen med den Bjarki, en fåmælt eliteredder og motorsykkelpolitimann som holder seg så langt unna kontoret som mulig. Snart oppdager de to at klokken tikker ned mot neste drap. Men hva er motivet? Og når slår gjerningsmannen til neste gang?

Voldens øy er første bind i en helt ny spenningsserie, ført i pennen av den bestselgende svenske krimkongen Michael Hjorth og islandske forfatteren og regissøren Bjarni Thorsson. Historien kulminerer i en intens jakt over Islands utmark, og danner oppspill for en serie bøker der politigruppens lojalitet vil utfordres, familiebånd eksplodere og relasjonen mellom de to hovedpersonene tilspisses. Og bak det hele slumrer en enorm, eldgammel vulkan som ikke har hatt sitt siste utbrudd.

 

 

Anne Sverdrup-Thygeson, Eremittsommer

 

Leseeksemplar fra Kagge forlag

 

Og så kom det en dumpende overraskende ned i postkassa. Jeg skulle lese noen sider, bare for å få en føling med hva det var og endte opp med å lese hele boken. Jeg var litt nysgjerrig for når en bok blir solgt til 14 land, før utgivelsen, ja da blir jeg det.

 

Så jeg leste litt i den og det er vanskelig å forklare, eneste ordet jeg kommer på, er behagelig lesing.

 

Så skulle jeg legge den bort, for tross alt lå den ikke i lesekøen. Den hadde jo akkurat ankommet huset.

Men så var det som om den limte seg fast i hendene mine og ville ikke slippe taket igjen.

Og jeg hadde en hel dag til min disposisjon. Så der hang den fast,  så jeg fikk ikke gjort noe annet.

Jeg måtte rive den løs, så jeg kom meg på kafé sammen med med barnebarna. Når jeg kom hjem, plasserte jeg gubben foran tv med en formel 1 sending, så jeg fikk lest ferdig.

Hvorfor? Jeg vet ikke helt å gi noen svar. Jeg er ingen utdannet litteraturkritiker, jeg er bare en liten bokidiot, ja en liten tykk en sådan.

Men det var som jeg sa behagelig lesing. Jeg følte historien var virkelig.

Jeg følte med de som hadde mistet et barn i det et nytt liv skulle bli født. Det å se frem til å bli foreldre, bli kjent med det nye livet, men som plutselig uten forvarsel ikke blir til liv.

Jeg følte hvordan det var å måtte rømme unna hverdagen, for å klare å finne seg selv igjen.

Og så møter jeg Olga, denne godt voksne, ja ikke så mye gamlere enn meg selv, damen, som også har sin historie i sekken. En historie vi får høre mer og mer av utover i boken. En historie vi ikke helt så for oss tidlig i boken.

Menneskeskjebner. Hvordan takler vi det livet gir oss av harde smell.

Ja de føles ekte for meg personene i historien, til og med bikkja. Jeg ser de for meg.

Naturskildringene liker jeg, selv om jeg ikke tar noen stilling til for og imot steinbrudd og ikke er noen superdigger av biller, selv om jeg snakker til de små krypene når jeg ser dem. Spør dem hvor de har tenkt seg, hva de holder på med, osv. (Ja, jeg er litt rar)

Det er menneskene jeg ble glad i og det var de som fikk meg til å sitte med boken klistret fast i hendene og til å savne dem.

Ja jeg synes at Eva og Eirik kan arve eiendommene til Olga, slik at vi kan få en bok til.

La de så få et barn eller to og la de vokse opp tett på naturen, istedenfor i en blokkleilighet i storbyen.

Hører du det Anne Sverdrup-Thygesen?

 

 

 

Eremittsommer er en roman om to umake kvinners vennskap gjennom en sommer. En fortelling om det skjøre båndet mellom mennesker – og mellom mennesker og natur.

Den trettifire år gamle biologen Eva Wist er nesten ferdig med en doktorgrad da livet hennes brått rakner. Eva stikker av fra kjæresten i Oslo for å ta en sommerjobb i landlige Vestfold, med sorgen og en svart labrador som eneste følgesvenner. Hun har fått i oppdrag å finne den sjeldne eremittbillen, en art alle trodde var utryddet i Norge.

Eva trekkes mot den eldgamle eikeskogen hun skal undersøke, men også mot sin eksentriske nabo, syttiseks år gamle Olga Frøyshov. Olga trives best med å klatre i trær og snakke med katten – helt til Eva snubler inn i livet hennes.

Motvillig blir de to venner. Kanskje fordi de tross generasjonsgapet gjenkjenner noe i hverandre, en felles erfaring av tap. Men der Eva flykter fra det som er, står Olga fast i det som har vært.

Eremittsommer er en roman om familie, om alt som spirer og det som dør, om tap og taushet. Men først og fremst er det en fortelling om håp og om hvor viktige vi er for hverandre.

 

Tina Harnesk, Svik som går i arv 

Leseeksemplar fra forlaget Pax

 

Jeg likte godt den første boken til Harnesk og gledet meg derfor til denne. Den lå egentlig i stabel i april/mai, men den ble ikke lest. Nå hoppet den derimot frem og trengte seg forbi lesekøen for juni, dypt forarget fordi jeg hadde planlagt å vente til juli.

Det er nesten så jeg funderer på om det er noen av personene i historien som dyttet den på meg.

Nå er den lest.

Dette er en helt fantastisk leseopplevelse. Det er rene skjære mesterverket.

Jeg likte kjempegodt Folk som sår i snø, men dette var noe helt annet.

Det er så bra at hadde jeg ikke hatt lang kø av bøker som venter, skulle jeg begynt på igjen på og lest den på nytt.
Det er en les sakte bok. Noe av det, særlig den historiske biten fra 1600~ tallet kan være litt vanskelig å forstå, i hvert fall for meg og noen avsnitt måtte jeg lese om igjen.

Heldigvis hadde jeg lest Ellen Hofsø sine bøker, så jeg hadde kjennskap til historien om gruvedriften og hvordan samene ble tvunget til å frakte malm.

Ellen Hofsø, Messe for de navnløse

Ellen Hofsø, Dit Várok flyr

 

Det er herlige beskrivelser av personene rundt Majalis, og bikkja også var morsom. Jeg lo godt mange ganger og leste høyt for gubben og forstyrret derfor han i hans lesing, men jeg måtte bare.

Det er vennskap og herlige mennesker, men det er også mye alvor.

Det er tre fortellerstemmer. En fra 1600~ tallet. Dagboknotater fra Majalis mor, samt Majalis selv og hennes oppvekst.

Historien gjentar seg. Det moderne samfunnet bryter seg frem på jakt etter profitt.

Historien er inspirert av virkelige hendelser og forfatterens forfedre.

Hvordan de stod sammen for å prøve å verne om naturen.

Morsom var tolken, Nienna, fortelleren fra 1600-tallet, som lot som hun tolket fra svensk til samisk, men egentlig sa hun ikke det hun skulle si. Istedenfor oppfordret hun til boikott,

Liker du en solid, velskrevet roman, du kan lese sakte, da anbefaler jeg varmt Svik som går i arv.

 

Tina Harnesk, Folk som sår i snø

 

Fra omslaget:

Majalis har nettopp vendt tilbake til Lappland etter tjue år i Dublin. Faren hennes døde da hun var ung, moren har hun ikke snakket med siden. Nå er også moren død, og Majalis flytter inn i barndomshjemmet og får seg jobb på det lokale biblioteket. At hun venter barn med mannen som nylig dumpet henne, holder hun skjult.

Da hun begynner å bla i morens dagbøker, blir Majalis dratt tilbake til barndommen hun i alle år har forsøkt å rømme fra. Samtidig finner hun uventet glede i vennskapet med de to kranglevorne nabogubbene Stigga og Torsten. Sammen tar de tre opp kampen mot gruveselskapet som driver rovdrift på naturen i nærområdet.

Svik som går i arv er en underholdende og gripende roman om morskap, vennskap og skam – fortalt gjennom tre kvinner i tre tidsperioder. I tillegg til Majalis og moren blir vi kjent med deres formor Nienna, som bodde på samme sted på 1600-tallet. Det skal vise seg at de tre kvinnene har mer til felles enn Majalis

 

Torill Børnes, Tigerhjerte

Leseeksemplar fra Cappelen Damm

 

Dette er en helt ny serie og den ser annerledes og spennende ut og er det også.

Gis ut rett i pocket og den kan fås i abonnement også.

Det blir 12 bøker, hvorav 7 blir gitt ut i år.

Børnes er en av de som kommer på Osterøy krimfestival i september.

Noe av handlingen er lagt til Osterøy.

Det er fengende lesestoff. Det skjer mye. Her er det drap og etterforskning.  Det er romantikk, dog ikke på moderne vis med full fyr, vi snakker jo 1900~tallet.
Her er det fattig og rik, ekle menn, falske anklager, ja det er tonnevis av drama og sidene fyker av gårde.

Og mye research, for her får vi høre om livet i Bergen på 1900~tallet. Hun beskriver det så godt at man nesten smaker og lukter som om man er der.

Liker du serieromaner, må denne serien være et

Torill Børnes, Tigerhjerte

Fra omslaget: Tigerhjerte er en unik og stemningsfull romanserie der handlingen kretser rundt oppklaringen av et brutalt mord. Torill Børnes har skapt en fengslende blanding av historie, kjærlighet, drama og vennskap – en oppslukende sidevender som både berører og får pulsen til å stige!

Bergen, 1900: Lillian er tjue år gammel og har vokst opp i Kina sammen med sin norske far og halvt kinesiske mor. Etter farens plutselige død drar hun til Bergen for å finne ut hva han mente med det siste ordet han sa før han døde: Tigerhjerte.

Lillian averterer etter en assistent som skal hjelpe henne med å gå gjennom farens dokumenter på jakt etter svar, og nitten år gamle Elvira er en av søkerne. Hun bor sammen med moren og to yngre søsken under fattigslige kår, og står uten jobb etter å ha blitt anklaget for tyveri.

Samtidig rystes Bergen av et grufullt mord: En mann blir funnet drept i et bambusbur, et gammelt kinesisk torturredskap. På buret er det risset inn kinesiske tegn, og da Lillian blir hyret til å oversette, får hun sjokk da hun ser at det står Tigerhjerte … Nok en gang har ordet dukket opp i forbindelse med et dødsfall.

Serien Tigerhjerte ble nominert til Taras bokpris 2026.

 

Nita Prose, Tjenestepikens hemmelighet 

Leseeksemplar fra Cappelen Damm

 

Jeg er glad i Molly stuepike og mysteriene hennes.

Dette er type feelgoodkrim. Et mysterie,  men likevel koselig å lese.

Jeg fikk plutselig lyst til å begynne på den etter Bukke Nikke Neie,  så da gjorde jeg det.

Molly forbereder seg til bryllup, når det skjer noe som gjør at det plutselig blir stå hei rundt henne på alle kanter. Alle vil ha en bit av henne og hun fortviler over det.

Det tar litt tid før krimgåten dukker opp og jeg blir litt utålmodig, men når det først skjer, blir jeg så nysgjerrig at det ble sent før jeg sovnet. Jeg “måtte” bare lese ferdig, derfor fikk den bli med på sengekanten, noe “Svik som går i arv” ble veldig fornærmet over, der den lå på nattbordetet og ventet på meg. Temperament i de skal jeg si dere. Men i går kveld var de blide igjen.

Mens vi venter på krimgåten får vi høre historien til bestemoren og det er litt av en historie.

Dette er en lett underholdningsbok, kun til kos og avslapping. Jeg savnet virkelig en parasoll i sydenvarmen istedenfor det tunge, sommerkalde været her, for da ville det vært helt perfekt.

Det er frittstående bøker dette med et mysterie i hver, men det er fint å bli kjent med personene i boken og følge de. Men det er ikke et must.

 

Nita Prose, Stuepiken

Nita Prose, Den mystiske gjesten 

Og en liten julenovelle:

Nita Prose, Julemysteriet

Fra omslaget:Et dristig kunstran på Mollys bryllupskveld avslører hemmeligheter som lenge har ligget begravet, i denne fengslende og hjertevarme romanen fra bestselgerforfatteren av Stuepiken.

Molly Gray gleder seg både til å gifte seg, og til innspillingen av en TV-serie om verdifulle antikviteter som skal foregå på hotellet. Men da en verdifull gjenstand hun eier plutselig forsvinner, oppdager hun at nøkkelen til mysteriet ligger i bestemorens dagbok. For første gang får Molly innblikk i bestemorens fortid, og det viser det seg at hennes store kjærlighet er en Molly kjenner godt …

Tjenestepikens hemmelighet er en fortryllende og sjarmerende krimgåte.

 

 

Stian Hjelvin Andersen, Bukke nikke neie

Leseeksemplar fra Aschehoug

Dette skulle være en bok som passet meg. Med litt alvorlige temaer med en humoristisk snert.

Jeg tror mange vil like denne romanen.

Den tar for seg flere aktuelle temaer, det ene er alvorlig sykdom. Hvordan forholder vi oss til hverandre når vi får en alvorlig diagnose som vi ikke vet hvordan det ender.

Jeg har selv hatt ei venninne der utfallet ikke ble som vi håpte på. Hun sa at hun sa nei til mange som ville komme på besøk, fordi de oppførte seg så rart. De ble plutselig helt annerledes. Forståelig det også, men for meg var det viktig å være meg selv, den hun kjente meg som, ikke forestille meg på noe vis. Men enkelt er det ikke.

Og vondt å leve med håpet og ønsket om at det skal gå bra, men samtidig ikke vite.

Forfatteren tar for seg temaet på en fin måte, synes jeg.

Det andre temaet er relatert til avis og forlagsbransjen. Stadige nedskjæringer og jakt etter klikk. Det ser vi til og med i vår lille lokalavis som nå deler fra andre aviser i fylket og fyller på med videoer og podcaster og all verdens rart. Veldig lite av det som skjer i lokalsamfunnet dekkes, i forhold til tidligere.

Han skyter også mot selvutviklingsbransjen, der “guruer” står frem og har svaret på hvordan vi skal leve og ikke helt viser sitt sanne jeg. Det er sannelig mye fake.

For meg føltes det litt “oppdiktet” i starten, men mye mer ekte på slutten. Ja, jeg vet at alt er oppdiktet, men for meg er det forskjell på å føle på når forfatteren har en idé og skrivingen flyter lett, men så må det være en innledning og en historie som leder opp til den ideen og som kanskje er litt mer vanskelig å få til.

Alt i alt en god roman


Fra omslaget:Vi kunne vel alle trengt noen nye impulser. Men at det var biografiforfatter Merete Moe skulle bli, den så hun ikke komme. Da sjefen virker altfor ivrig etter å innvilge henne skrivepermisjon, skjønner hun at jobben som aviskommentator ikke lenger er trygg.

Dermed takker hun ja til bokoppdraget, en biografi om Halvdan Hanssen: Tidligere toppadvokat, nå en selvskrytende selvhjelpsguru. Og snart oppdager Merete at historien hun skal skrive, er full av løgner.

Den gamle flammen Christian dukker opp igjen, og påstår at denne gangen er det for alltid. Men tør virkelig Merete stole på det? Hun skulle gjerne ha spurt AC, men bestevenninnen har blitt alvorlig syk, og det er best hvis Merete later som ingenting. Hun kan ikke være lykkelig når venninnen skal dø.

Bukke nikke neie er en skarp og fornøyelig roman om å ta vare på det som er viktig.

 

Elizabeth Strout, Det vi aldri sier

Leseeksemplar fra Forlaget Press

 

Strout er en av mine favoritter. Hun har en spesiell måte å skrive på. Det handler om hverdagsmennesker og i starten kan man ofte tenke at dette er vel litt kjedelig. Men så vokser historien og blir helt genial. Hvis du liker å lese om hvor forskjellige vi mennesker er og hvordan vi blir preget av våre opplevelser, må du lese Strouts romaner.

Litt som Fredrik Backman, selv om skrivestilen er forskjellig, så handler det om oss vanlige mennesker, på godt og vondt.

Jeg vet ikke hva det er med Strout som treffer meg så inderlig, men det er en nerve inni der som treffer meg og det er gjenkjennelig inni meg, på et vis. Noen vil nok si at det er kjedelig, ja for det skjer ikke så mye, slett ikke action. Likevel handler det om så mye.

Det første som slår meg er hvordan vi setter spor etter oss, hvordan vi påvirker de menneskene vi møter i livet. Jeg vet selv at jeg husker små menneskemøter og også setninger noen har sagt. Setninger som er blitt leveregler for meg.

Et eksempel en yngre arbeidskollega når jeg klagde på at noen tok seg fri hver helg mens jeg sa ja til å jobbe helg etter helg. Når jeg klagde fikk jeg ikke stakkars deg. Nei, hun svarte det er jo opp til deg selv å takke nei.

Og slik påvirker Artie de han møter i denne historien. Han tør å ha en annen innfallsvinkel enn det andre ville hatt. Som lærer møter han mange menneskeskjebner og han setter spor etter seg, uten at han forstår det selv.

Og han lærer selv også. Han får seg noen trøkk i trynet, føler seg ensom og har lyst til å gi opp, men så skjer det hendelser som endrer hele tankesettet hans.
Akkurat slik det er i våre liv. Ting skjer og vi må tenke annerledes. Vi utvikler oss, får mer forståelse (forhåpentligvis) og vi modnes med alderen.

Og så handler det også, som tittelen sier, Det vi aldri sier.

Nå må jeg bare vente på ny bok. Det vil nok ta sin tid, men gleder meg jeg.

 

 

 

Fra omslaget:Artie Dam tilbringer dagene med å undervise amerikansk historie på videregående, korrigere elevenes uvitenhet og gi et vennlig ord til de som trenger det mest. Han tilbringer fritiden med å seile i vakre Massachusetts Bay, eller være sammen med sin voksne sønn og kona han har vært gift med i mer enn tre årtier. Men så en dag blir en hemmelighet avslørt for Artie, en hemmelighet som snur hele hans verden opp ned.

Det vi aldri sier er en inspirerende og rørende fortelling om å være et medmenneske. Om vennskap, foreldrerollen, ensomhet og viktigheten av sannhet i en verden som har kullseilt. Med utsøkt prosa og dyp innsikt tar Elizabeth Strout for seg én enkelt manns frykt og ensomhet og gjør den universell – og fanger i samme åndedrag den urokkelige kjærligheten som opprettholder og bærer oss alle.

 

Ida Axelsson/Åsa Bonelli, Stille vrede

Leseeksemplar fra Cappelen Damm

 

Jeg leser færre krim for tiden, skal kutte enda mer, men likevel begynner jeg på nye serier. Jeg greier ikke la være. Jeg må nok ha litt spenning også, tenker jeg.

Jeg liker godt krim i pocket, som ikke er for tykke og som kan være med i kofferten på ferie.

En annen fordel for meg er at det er litt større bokstaver, litt luft i sidene og dermed lettere å lese.

Dette ble en positiv opplevelse. I starten gryntet jeg litt, for jeg er litt lei av temaet, selv om det er svært aktuelt, ekstrem høyreekstremisme.

Men etter hvert likte jeg den bedre og bedre, for flere temaer dukker opp, også svært aktuelle, nemlig ungdom og utenforskap. Sårbarhet ved å føle seg alene og ikke sett og godtatt.

Og det er spennende. Ikke topp action, men jevnt spennende for hovedpersonen Billie er ganske fryktløs på sin jakt etter sannhet og dukker ned i det ukjente miljøet og ikke alle hun møter, har bare godt i seg.

Så vil du ha en god, lettlest og spennende krim, se gjerne i hyllene der du handler mat eller i andre kiosker og butikker. Der er det mye bra og lett å få tak i og halve prisen av innbundne bøker. Flere av seriene kan du abonnere på også og du finner de jo i bokhandelen også…..og biblioteket skaffer de.
Og jeg har ikke betalt for å si det.

 

Fra omslaget!Stille vrede er starten på en ny spenningsserie der Ida Axelsson og Åsa Bonelli kombinerer skarp samfunnskommentar, pulserende spenning og en modig hovedperson du ikke kan unngå å heie på. En bok som tar deg med inn i en verden preget av hat, frykt og løgner – og kampen for rettferdighet.

Billie Karlsson er en fryktløs podkaster og etterforsker bak den prisbelønte true crime-podkasten Truth. Da en seksten år gammel jente blir funnet drept i en avsidesliggende bod i de dype skogene i Värmland, setter Billie alt inn på å finne sannheten – på sin egen måte.

Hun beveger seg inn i et mørkt og farlig miljø, der sterke og ekstreme meninger om Sveriges befolkningssammensetning råder, og hvor de som tenker annerledes, ikke nøler med å fjerne sine motstandere. Jo nærmere Billie kommer sannheten, desto farligere blir det – ikke bare for henne selv, men også for de rundt

 

 

Mary Montagne, Utfordringen

Leseeksemplar fra forfatteren

Her er det et tema som interesserer meg. Nemlig det å kunne være den personen du er inni deg, ikke gå på autopilot,  for å prøve å være slik andre vil du skal være. Det blir du nemlig bare ulykkelig av.

Det er en feelgood dette, vi følger tre venninner, hver med sin historie, men det er ingen lettlest feelgood du pløyer gjennom. Selv om det er en underholdningsbok, er det også en selvutviklingsbok. Nesten et kurs i å feel good inni deg.

Det er en bok du vil lese,  for å tenke over hvordan du har det, ikke bare pløye igjennom for underholdningen sin skyld.

Jeg likte den svært godt for den støtter opp om mye av det jeg har jobbet med selv, for å bli tilfreds med den personen jeg er, fremfor prøve å tilfredsstille alle andre.

Det betyr ikke at jeg er enig i alt som står der. Jeg er jo en av de som ikke tror vi har chakraer med farger eller at sjela vår hopper opp og ned i flere liv. Jeg tror vi blir til energi og nye liv skapes av den felles universelle energien. Men selv om jeg ikke tror på alt, forstår jeg at det er en måte å forklare på som er vanlig og man finner en knagg å henge alt på, helt til man oppdager at man trenger ingen knagger.
En oppfølger her kunne være kjekt for vi vil jo høre hvordan det går med de tre venninnene og planene de har og en oppfølger er under skriving.

 

 

Fra omslaget:Boka handler om Nina som får muligheten til å arve et hus, men kravet i testamentet er klart. Hun må fullføre et årskurs om chakraene på MåneSolen kurssenter. Nina har overhodet ikke lyst til det siden hun ikke tror på energier, men å arve huset vil gi henne mulighet til å komme seg ut av den lille leiligheten hun bor i etter skilsmissen.

Hva skal hun gjøre?

Vi følger Nina i prosessene hun går gjennom og er vitne til hvordan livet hennes endres i takt med hennes indre utvikling. Historien er spennende, full av spøkelser og visjoner, og ikke minst, hvordan hun utvikler intuisjonen sin og finner sin vei i livet.

 

 

Lene Lauritsen Kjølner, To bryllup og en bobil

Leseeksemplar fra Fagervik forlag.

 

Kjølner må være Norges flittigste forfatter tror jeg. Hun kommer stadig med nye serier og jeg koser meg med å lese de.

 

Dette er første bok i denne nye serien og allerede etter noen få sider i går kveld, var kosen og humoren der. Må vel legge meg tidligere i kveld.

Ja det har vært koselig å lese om Ingrid på sengekanten.

Dette er lett og fornøyelig og avslappende.

Og så er det en teaser på slutten da som man blir veldig nysgjerrig på.

Da får man bare vente på neste. Den er allerede i salg.

Perfekt sommerbok for strand og koffert dette.

 

Bøkene om privatdetektiv Olivia:

Lene Lauritsen Kjølner, Den siste olje

Lene Lauritsen Kjølner, Høyt henger de

Lene Lauritsen Kjølner, Hvorfor spurte de ikke Evensen

Lene Lauritsen Kjølner, Dakota rød

Lene Lauritsen Kjølner, Ingen til bords

Lene Lauritsen Kjølner, I de beste sirkler

Lene Lauritsen Kjølner, Mord på kilen

Lene Lauritsen Kjølner, Sort gryte

Lene Lauritsen Kjølner, Damen i Proseccotåken 

Lene Lauritsen Kjølner, Plyndrere i sommersol

 

Andre  bøker av Kjølner:

Sandøsund

Lene Lauritsen Kjølner, Jul i Sandøsund

Lene Lauritsen Kjølner, Sommer i Sandøsund

 

Petrabøkene:

Lene Lauritsen Kjølner, Petra Pettersens perfekte plano

Petra Pettersens perfekte påske

Petronella:

 

Lene Lauritsen Kjølner, Jul på Petronellas pensjonat

 

Sjøfryd:

Lene Lauritsen Kjølner, Julemysteriet på Sjøfryd

Lene Lauritsen Kjølner, Julemysteriet på prestegården

 

Seilerholmen:

Lene Lauritsen Kjølner, Sommer på Seilerholmen

Lene Lauritsen Kjølner, Høst på Seilerholmen

 

Fra omslaget:Ingrid roer ned bryllupsforberedelsene for datteren Nora med broderier og prøver å nyte livet, men årets sommeridyll blir ingen smul seilas. Ektemannen Eskil, en pasjonert golfer, har også sansen for blomsterdekoratører, skal det vise seg.

Litt på impuls kaprer Ingrid familiens bobil og drar på road trip med hunden Ferdinand. For en gangs skyld gjør hun noe helt for sin egen skyld, og hun vet bare at hun ikke vil nærme seg en golfbane. Men Krabbevik lokker, der er venninnen Line på festival og stedet byr på gode minner.

I Krabbevik møter Ingrid tilknappede Greta, tatoverte Bodil og alternative Selma, mens fortiden treffer henne med full kraft. Ingrid kastes inn i festivalen, slanger seg i kundalini-yoga og breathwork og opplever nok et bryllup. Men hvor er sjamanen som også er brudgom? Og hvilke andre beveger seg rundt bobilveggene?

 

M.L.Stedman, Lys over to hav

Leseeksemplar fra Aschehoug

 

Dette er debutboken til Stedman og jeg er svært spent, for jeg fikk gåsehud når jeg tok i den, så da nå det være bra.

Denne tenkte jeg skulle være “på senga” bok. Jeg hadde den med på senga, men den blir dag-bok. Det er et nydelig språk med mange beskrivelser og krever mer konsentrasjon om kvelden. Derfor skal den leses på dagtid.

Dette var en stor leseopplevelse. De siste 150 sidene kunne du revet huset rundt meg og jeg ville ikke gitt fra meg boka.

Dette er ikke krim, men for meg var det mer spennende enn krim, for i en roman er det jo ikke slik at det alltid er en lykkelig slutt.

Og hele tiden midt opp i dramaet, med stadig nye vendinger og vinklinger, så tenkte jeg, hva ville jeg gjort, hvordan hadde jeg taklet dette. Hva er riktig å gjøre her når det blir feil uansett?

Denne debutroman til Stedman var for meg mye bedre enn den andre. Ikke fordi dilemmaet er så mye annerledes, også her handler det om å tie eller fortelle sannheten, men fordi Et liv langt borte, for meg ble litt for mange historier, burde vært kortere. Bedre å gjemme en historie til neste bok, istedenfor å skulle ha med alt på en gang.

Men for all del, den var bra den også. Men denne grep meg mer. Umulig å ikke grine her ja.

 

M.L.Stedman, Et liv langt borte

 

Fra omslaget:Etter fire år ved fronten, ønsker Tom Sherbourne seg vekk fra alt og alle, og takker ja til den ensomme og farlige jobben som fyrvokter på Janus Rock på Australias sydveslige kyst. Etter hvert finner likevel kjærligheten ham, og unge Isabel forlater gladelig alt for å leve med Tom i havgapet. Men drømmen de to deler om å bli en familie på flere, knuses, igjen og igjen.

En dag driver en båt i land. I den ligger en død mann. I armene hans, et spedbarn som fortsatt lever. Mot alle regler, og ikke uten kvaler, bestemmer paret seg for å ta hånd om barnet som sitt eget. Flere år senere, når de vender tilbake til fastlandet, viser det seg at beslutningen har ødelagt langt mer enn de kunne forestille seg.

M.L. Stedmans høyt elskede debutroman om kjærlighet, skyld og tilgivelse har solgt i over 5 millioner verden over og er utgitt på 45 språk.

 

Caroline Säfstrand, Mitt løfte til deg

Leseeksemplar fra Bonnier norsk forlag

 

Säfstrand er en av de svenske feelgoodforfatterne som står høyt i kurs hos meg og jeg gledet meg til denne.

Koste meg med den på senga, men ville lese den ut raskere,  så det ble på dagtid bok.

Jeg liker meg på øya Ven og dette er bøker der du blir kjent med innbyggerne og blir glad i dem, for du ser dem for deg og tror de  bor der på rett.

Jeg liker denne trenden at vi møter igjen de samme personene i flere bøker, men de kan leses frittstående.

Liker du feelgood med varme, anbefaler jeg bøkene til Säfstrand. Bittelitt romantikk, men bare litt i bakgrunnen. Mest er det vennskap og hjertevarme og mennesker som hjelper og støtter hverandre, når det butter imot.

 

Caroline Säfstrand, La meg fortelle alt.

Caroline Säfstrand, Sannheten om østersjenta

Caroline Säfstrand, Den hemmelige ingrediensen

Caroline Säfstrand, Klubben for lykkelige avslutninger

Caroline Säfstrand, Villa havbris

Caroline Säfstrand, En lykkeligere jul

Caroline Säfstrand, Mitt siste ønske

 

Fra omslaget!En stormfull kveld på øya Ven flettes livene til to kvinner sammen: Bea var bare atten da moren, Olivia, forsvant sporløst. I flere tiår har hun lurt på hva som egentlig skjedde … Bør hun søke svaret nå før det er for sent?

Den unge frisøren Julia står også ved et veiskille. Rotløs og usikker har hun vendt tilbake til stedet der hun sist var lykkelig. Men leder minnene henne på villspor? Da sannheten om fortiden avsløres, settes alt på spill, men nye dører åpnes også.

Mitt løfte til deg er en gripende og følelsesladet roman der hemmeligheter og savn møter håp.

 

Gunn Helene Arsky, Mord på.skrivekurset

Leseeksemplar fra Cappelen Dam

 

Kosekrim fra Halden.

 

Jeg likte svært godt bok 1 og jeg likte godt bok 2.

Så likte jeg svært godt bok 3.

Liker du høytempo actiondrama, da må du ligge unna, for dette er underholdende avslapping.

Det hjelper jo også på at barnebarna mine er fra området så jeg har vært der noen ganger.

Storfornøyd var jeg også med at jeg gjennomskuet morderen. Det er litt gøy innimellom

Siden bøkene i Engels bokhandel blant annet handler om klarsynthet, kan det jo hende at jeg tok meg en tur inn i forfatterens hode.😂

Det er spesielle karakterer som er med på skrivekurset så hvem av dem er morderen? Og er det er mord, ja det er det jo. Ja, her er det mye å gruble på, sammen med kosepusen Luna. Hun er også med på å angripe morderen, må jo passe på matmor.

 

 

Gunn Helene Arsky, Mord på biblioteket 

Gunn Helene Arsky, Mord i bokhandelen 

 


Fra omslaget:Mord på skrivekurset er en perfekt kosekrim for deg som har lest deg gjennom engelske landsbyer og skotske øyer, og nå er klar for en norsk småby der mord, og en søt katt, lurer bak bokhyllene.

Januarkulden ligger over Halden da Engel drar i gang et skrivekurs i bokhandelen sin. De eksentriske deltakerne gleder seg til å lære av byens lokale stjerneskudd, forfatteren Fabian Svartskog. Men på tredje kurskveld dukker han ikke opp.

Hva har skjedd med Fabian? Har han vært utsatt for en ulykke? Har han stukket av fra forpliktelsene sine? Eller har noen satt et punktum for ham, bokstavelig talt?

Når politiet nøler, innser Engel at hun må finne sannheten selv. Snart trekkes hun inn i en gåte der høyteknologi, forfatteretikk, kjærlighet og svik kolliderer. Med hjelp fra katten Luna, konditoren Camilla, kjæresten Adam og hackesøsteren Isa-Linn må Engel finne ut hva som skjedde med Fabian – før hun selv blir skrevet ut av historien.

 

Anne Østby, Duften av sjasmin

Leseeksemplar fra Kagge forlag

 

Jeg likte så godt de første bøkene Østby ga ut og var så glad når hun kom med en ny, denne gang handling fra Pakistan.

Jeg skulle egentlig kose meg med denne på senga om kveldene, men det gikk ikke. Jeg måtte bare ha mer enn den lille lesestunden der. Men nå angrer jeg litt, for nå leste jeg den ut og skrekk og gru, da er jeg jo ferdig. Ikke noe mer Edith og Lars.

Jeg tar av meg hatten for Østby. Hvordan hun klarer å skrive så bra. Hun skriver om opplevelsen til Edith i Pakistan så du føler du er der. Du leser med alle sanser. Du ser, du lukter, du smaker og du kjenner hjertevarmen. Hun skriver så bra at du er midt i opplevelsene du også. Det er rett og slett vidunderlig lesing.

Dette er det som kalles feelgood, men dette er mer enn det. Det er ikke bare en romantisk kjærlighetshistorie, det rommer så mye mer.
For det første lærer vi mer om landet Pakistan og folket som bor der, nesten som en reiseskildring. Vi lærer om skikk og bruk. Vi lærer om maten de spiser. Og det er alvor der også, vonde tradisjoner som egentlig er forbudt, men som forekommer enda.

Østby greier å gjøre det spennende også. Hva har skjedd med den lille gutten? Hvordan går det med Ayesha, for hun er tøff hun og står opp for seg selv.  Sidene flyr av gårde.

Vi hører om kvinner som står opp for seg selv og vi hører om menn som hjelper familien. Her er det vi som teller, ikke jeg. De strekker seg langt for å hjelpe hverandre.

Ja nå er den lest ferdig og jeg krysser fingre og tær og håper det blir en ny bok om Edith og Lars. Edith har jo lyst til å reise rundt i Pakistan og jeg har veldig lyst til å få være med på reisen.

Er det bare fiksjon, sier du? Oppdiktet? Nei, aldri i verden. For meg er Edith virkelig og jeg vil være med henne og Lars på tur.

Les de kronologisk. Du må få med deg hele historien om Edith som arver et hus i Pakistan.

Anbefales varmt.

 

Anne Østby, Biter av lykke

Anne Østby, Havsang

Disse første handler om godt voksne damer som starter sjokolade fabrikk i karibien. Rett og slett herlig easing.

Anne Østby, Å danse i Lahore

Herlig er også historien om Edith som arver hus i Pakistan.

Gleder meg veldig til denne.

 

 

 

Fra omslaget:Edith Nielsen har fått en ny storfamilie og et helt nytt liv i Pakistan. Men hennes drøm om å gjenåpne bestefarens gamle dansehus byr på overraskende utfordringer. Selv om vennen Lars har kommet fra Norge for å hjelpe, og selv om Ayeshas deltakelse i kåringen av Miss Punjab åpner nye muligheter, står problemene likevel i kø. Og når Omar, Ediths gamle venn fra Garvik, kommer til Lahore for å finne en liten gutt, åpner en forsvinningssak gamle og vonde sår. Men selv på den mørkeste kveldshimmel lyser stjernene, og i bakgården til Lucky Steps dufter det søtt og varmt av sjasmin.

 

Vidar Johan Skagen, Tause patrioter fra Helgeland

Leseeksemplar fra forfatteren

 

Jeg har lest de tidligere bøkene Skagen har skrevet og dette er bøker jeg tror vil falle i smak hos veldig mange.
Historisk, inspirert av det norske kystsamfunnet i nord og bygger på virkelige hendelser fra krigens dager.

 

Igjen en bra historisk roman fra Skagen.

Det er en blanding av fiksjon og sakprosa. Noe er oppdiktet, men mye er relatert til virkelige hendelser.

Det er enkelt forklart slik det skjedde. Her er det ikke side opp og ned med følelser og intriger, men det fortelles på en helt grei måte og det synes jeg er fint. Det er også til tider veldig spennende for i og med at det er basert på virkelige hendelser,  er det ikke alltid det går bra.
Fint å lese om motstandskampen på Nordlandskysten. Ekstra gøy synes jeg det var å høre om hvordan de trenerte oppgaver i hverdagen, uten at de ble oppdaget. Som at de vandret rundt med papirer fra kontor til kontor, bare så det skulle se ut som de arbeidde mens de egentlig dro ut tiden for å trenere tyskernes oppgaver. Likedan hvordan de mistet ting så de ble ødelagt og måtte erstattes eller skapte andre uhell med biler og materiell. Man hører oftest om de store sabotasjene, ikke alle de små.

Er du glad i historiske bøker, da anbefaler jeg alle tre bøkene til Skagen. Jeg har en nabo som er fra dette området på Helgelandskysten og hun sier at han beskriver det akkurat slik det var.

 

Vidar Johan Skagen, Med Nordstjernen som bumerke 

Vidar Johan Skagen, Kvarstadmatrosen

 

Fra omslaget:I denne romanen skildrer Skagen et kystsamfunn der livspulsen er preget av et naturnært hverdagsliv, og der været og fisken er grunnleggende elementer. Så kommer krigen og kaster om på alt.

Nå må hver og en ta stilling; skal en samarbeide med okkupantene, tilpasse seg eller risikere alt for å vinne tilbake friheten? Her møter vi de som ikke lot seg kue; de som organiserte motstandsarbeidet og de som bidro med å skjule mennesker på flukt uten å kreve noe tilbake. Sentralt i fortellingen står «Operasjon Jupiter», Churchills plan for å drive en kile inn mellom de tyske troppene i Nord-Norge og Sør-Norge, og dermed hindre soldatene i nord fra å settes inn i kampene på kontinentet.

Skagen skildrer også naturen, med fjorder og øyer, vær og uvær, og et hverdagsliv som må gå sin gang, selv når okkupasjonen legger hindringer for det meste. Tause patrioter fra Helgeland løfter fram fortellinger om hvordan folket her bidro med det de kunne, og slik gjorde sitt til at landet til slutt ble fritt. Romanen bygger på dokumenterte hendelser og personlige samtaler og setter Helgeland inn i vår felles krigshistorie på en måte som er ukjent for mange. Og han gjør det med en innlevelse og et engasjement som gir gjenklang inn i vår tid.

 

Disse Måtte vente:

 

Elly Griffiths, Nattfalkene

Leseeksemplar fra Cappelen Damm

 

Og så har jeg en ny bok om Ruth. Ruth og jeg er blitt kjempegode venner og jeg er sikker på at hun liker meg like godt som jeg liker henne.

 

Bøker lest februar og mars, 13 bøker

Elly Griffiths, I ly av mørket

Bok nummer 8:

Elly Griffiths, Kvinnen i blått

Bok nummer 7:

Elly Griffiths, Stemmer fra graven

Elly Griffiths, Det tause vitnet, bok 5 og De utstøtte, bok 6

Elly Griffith, bok 3, Huset på klippen Og bok 4, En følelse av død.

Bok 1 og 2:

Elly Griffiths, Jenta under jorden og Løgnens


Fra omslaget:I den mørke natten på stranden i Norfolk er en liten gruppe folk med metalldetektorer ute for å søke eventyr – men oppdager noe ingen har kunnet forutsi: liket av en ung mann, skjult i sanden. Samtidig dukker en gjenstand fra bronsealder opp, og arkeolog Ruth Galloway kastes direkte inn i en sak som kobler fortidens mysterier til samtidens farer. Kriminalinspektør Harry Nelson tror først at liket på stranden handler om en tragisk ulykke, men det tar ikke lang tid før enda et mystisk dødsfall ryster lokalsamfunnet. Sporene leder mot Black Dog Farm, et sted hvor lokale sagn forteller om en spøkelseshund – en uhyggelig budbringer til dem som skal dø. Ruth er sjelden den som lar seg skremme, men Black Dog gir henne gåsehud …

Nattfalkene er den trettende delen i Elly Griffiths’ bestselgende krimserie om rettsarkeologen Ruth Galloway.

 

Anna Stuart, Søstrene fra Warszawa

Leseeksemplar fra Cappelen Damm

 

Stuart er en forfatter jeg liker godt og foreløpig er det Jordmorbøkene som er favorittene, så blir spennende å lese denne,


Anna Stuart, Dyrehagen i Berlin

Anna Stuart, Jordmoren fra Auschwitz

Anna Stuart, Jordmoren i Berlin

Anna Stuart, Den hemmelige dagboken 

 

 

 

Fra omslaget: Denne gripende og uforglemmelige romanen fra andre verdenskrig er inspirert av de utrolige historiene om de tapre kvinnene som kjempet under Warszawaoppstanden.

Polen 1944

«Ta denne beskjeden, gjem den godt.» Med skjelvende hender stikker Hana papirbiten inn mellom brødene i kurven hun bærer på. Hvis denne hemmeligheten havner i feil hender, kan familiens liv være i fare …

Hanas hjem har blitt flammenes rov, familiens bakeri i sentrum av byen er en saga blott. Røyken fra de brennende bygningene rundt henne stiger mot himmelen. Men Hana har allerede mistet mer enn nok. Faren ble brutalt drept av nazistene, og forloveden er flyger i flyvåpenet, og hun aner ikke om han lever eller er død.

Både Hana og de to yngre søstrene deltar i motstandskampen, hver på sin måte. Den temperamentsfulle Zuzi er med i en motstandscelle bestående utelukkende av kvinner, mens den mer forsiktige Orla er sykepleier på et hemmelig sykehus.

Hana selv beveger seg på kryss og tvers i Warszawas gater, med beskjeder som ikke må komme i fiendens hender. Og den lille lappen hun nå skal levere, kan innebære slutten på undertrykkelsen og lidelsene – eller en katastrofe for henne og familien …

 

 

Julie Hastrup, Mirakelmannen

Leseeksemplar fra Cappelen Damm

 

Julie Hastrup er en serie som blir lest av både meg og gubben.

Dette er bok 6 i serien

 

I løpet av sommeren vil jeg gjerne bli ajour med denne serien.

Julie Hastrup, En torn i øyet

Julie Hastrup, I blindsonen

Julie Hastrup, Portrett av døden

https://lillasjel.blogg.no/boker-lest-august-24-10-boker-herav-2-krim.html

Julie Hastrup, Farlig fortid

 

 

Fra omslaget:

Drapsetterforsker Rebekka Holm er sykemeldt etter et brutalt overfall og drar til Stockholm for å hvile ut sammen med sin svenske kollega og kjæreste Niclas Lundell. Men den fredelige miniferien blir til et mareritt. Niclas er opptatt med en privat etterforskning av omstendighetene rundt konas død, men han avviser Rebekkas tilbud om hjelp. Frustrert og nysgjerrig begynner hun å undersøke hva som egentlig skjedde da Magdalena Lundell døde. Etter hvert innser hun at Niclas har holdt tilbake viktig informasjon om ekteskapet sitt, noe som får Rebekka til å lure på om hun i det hele tatt kan stole på ham. Samtidig oppdager hun at journalisten Magdalena i all hemmelighet jobbet med en historie om savnede personer som møtte grufulle skjebner, og som alle kan knyttes til en livsfarlig person. Rebekka følger i Magdalenas fotspor som fører til Finland hvor hun blir fanget i det dødelige nettet til en gal morder …

Dette er sjette boken i den spennende krimserien med Rebekka Holm.

Åsa Hellberg, Den femte dagen 

Leseeksemplar fra Kagge forlag

 

Enda en ny serie. Håper på mye tid til å lese i sommer.

 

 

Fra omslaget: Et mord rammer Kosterøyene…

Regnet øser ned, høstens første storm kommer over Kosterøyene, og et lik ligger på stranden ved moloen. Hodet er vridd i en unaturlig vinkel, og et tau henger rundt halsen. Politiinspektør Vega Varg tvinger seg selv til å se nærmere på det døde liket, selv om hun helst vil se bort. Det er den lille Fredde som lekte med barna hennes, og som hun har sett vokse opp. Hva skjedde? Hvem mente han fortjente å dø?

Senere samme dag forsvinner den norske kvinnen som oppdaget liket. Siden hun er godt kjent i sladderpressen og gift med en politiker, blir det norske politiet involvert, og Vegas beste venn, kriminaletterforskeren Leopold Posse, ankommer fra Oslo til Koster.

Ledetrådene er spredt, vitnene nekter å avsløre hva de vet, og Vega og Leopold famler i mørket. Når nok et mord inntreffer, er de rådville. Hva handler dette egentlig om?

Den femte dagen er første bok i serien Kostermordene.

 

 

A. Wisting, Familien Anker, Arven

Leseeksemplar fra Kagge forlag

 

Dette blir spennende. Helt ny norsk historisk serie.

 

 

Fra omslaget:Arven er første bok i den historiske romanserien Familien Anker, en oppslukende fortelling om en av Norgeshistoriens mest innflytelsesrike familier og deres liv og skjebner i 1700-tallets Christiania.

I det ærverdige Paleet ved Christianias havn lever Karen Anker i sus og dus. Både huset og Karen utgjør et kraftsentrum for byens øverste elite. Men i det ektemannen dør brått, snus Karens liv på hodet. Ansvaret for familiens handelshus er med ett hennes. Tynget av sorg, er hun nødt til å holde hodet kaldt og handle raskt – for som kvinne, har hun en hard kamp mot byens maktmenn i vente.

Karen er desperat etter å få de egenrådige eldstesønnene hjem fra deres dannelsesreise i Europa. Så lenge de glimrer med sitt fravær, er hun nødt til å manøvrere hardt i et hensynsløst intrigespill. En handlekraftig kammerpike kan muligens komme til nytte – hvis hun er til å stole på. Om planene mislykkes, vil alt familien har bygget opp falle i grus.

Samtidig tennes en gnist fra fortiden når en mystisk musiker ankommer byen. Kan det være den samme mannen som fikk livet ødelagt for at Karens ære skulle reddes? Tanken på ham har aldri sluttet å hjemsøke henne. Nå står enda mer på spill.

 

Marianne Cederwall, Det forlatte huset

Leseeksemplar fra Pangolin forlag

 

Bok tre i denne serien som gis ut rett i pocket.

Marianne Cedervall, Med døden til bords 

Marianne Cederwall, Mord på øya

 

 

Fra omslaget:

DET ER VÅR PÅ GOTLAND, og Anki Karlsson nyter livet som pensjonist og hesteeier. Hun skal ut på en lang ridetur, og av sin gode venn Tryggve får hun tips om en hyggelig prestegård der hun kan overnatte. Her møter Anki en journalist som skriver om det såkalte Frøkenhuset, et hjem for kvinner som ble drevet av kirken.

Anki skjønner snart at stedet vekker sterke følelser, og da journalisten Ninni Weström uventet forsvinner, får Anki en ny sak å sette tennene i. Men dette er bare begynnelsen på en rekke urovekkende hendelser – og et uventet vennskap.

På den andre siden av øya finner den pensjonerte politi mannen Tryggve noen gamle papirer som vekker minner – notatene fra en av hans første saker. Den ble aldri oppklart og har hjemsøkt ham i alle disse årene. Kan de to vennene hjelpe hverandre, og er det en sammenheng mellom de to sakene?

Det forlatte huset er tredje bok i Marianne Cedervalls Karlsson & Fridman-serie.

 

Hannah Jane Parkinson, Gleden ved de små ting

Leseeksemplar fra Pangolin forlag

 

Fra omslaget:Hannah Jane Parkinson er spesialist på å nyte livets små gleder. Enten det gjelder den skjulte gleden ved å avlyse planer, lettelsen som kommer når man lukker alle faneri nettleseren eller lykken av å tulle seg inn i nyvasket sengetøy, minner Parkinson oss på de små lyspunktene som snur dagene til det bedre.

Hannah Jane Parkinson (f. 1989) er spaltist i den britiske avisen The Guardian. Gleden ved de små ting bygger på hennes suksess-spalte om nettopp hverdagens små gleder.

 

Jeg er klar for juli:

 

Lesestabel juli 26, Lett blandet

 

Oversikt over leste bøker 2025

De 12 bøkene jeg likte best i 2025

 

Jeg ønsker alle hjertelig velkommen til siden min:

http://Www.Facebook.com/Lillasjel

Insta:

#marianntokle

Meld deg gjerne inn i bokgruppen jeg åpnet på Facebook. Der er det åpent for den som vil dele, både lesere, bokbloggere, forfattere og forlag.

Bokinspirasjon for alle.

https://www.facebook.com/groups/3708195432531753/?ref=sh

0 kommentarer

    Legg igjen en kommentar

    Obligatoriske felt er merket med *

    Takk for at du engasjerer deg i denne bloggen.
    Unngå personangrep og sjikane og prøv å holde en hyggelig tone selv om du skulle være uenig med noen.
    Husk at du er juridisk ansvarlig for alt du skriver på nett.

Siste innlegg