Caroline Säfstrand, Sannheten om østersjenta
Leseeksemplar fra Bonnier Norsk forlag
Säfstrand liker jeg svært godt og jeg gledet meg veldig mye til å lese Østersjenta.
Caroline Säfstrand, Den hemmelige ingrediensen
Caroline Säfstrand, Klubben for lykkelige avslutninger
Caroline Säfstrand, Villa havbris
Säfstrand skriver så tærne krøller seg i velvære her og verden forsvinner rundt meg. Jeg koste meg innmari mye med denne romanen. En liten dose romantikk, bare akkurat passe, slik det skal være.
Men en stor, kjempestor, dose vennskap, varme og medmenneskelighet.
Det er ikke enkelt å være en perfekt mamma når bagasjen man bærer på i ryggsekken, er ganske tung.
Jeg har ikke så mye mer å si enn det som står på omslaget, annet enn at dette er en roman jeg tror alle vil like.
Jeg skal lese hver eneste bok Caroline Säfstrand gir ut.
Fra omslaget:En hjertevarm roman fra Sveriges feelgood-dronning, Caroline Säfstrand! Den aldrende forfatteren Inez bestemmer seg for å gjøre to ting: å rydde ut av huset og skrive sin siste bok. Men denne gangen blir det ingen roman, snarere en personlig bekjennelse fra sin yngre dager: sannheten om østersjenta. Da Inez faller og skader seg, blir hun tvunget til å ta imot hjelp av den unge vaskehjelpen Meja. Møtet mellom Inez, som må ta et oppgjør med fortiden, og Meja, som søker kjærligheten og en fremtid, får uforutsette konsekvenser. Vil de to kvinnene, til tross for forskjellene, være i stand til å hjelpe hverandre? En rørende og lun roman om vennskap, kjærlighet, mot og bekjennelser fra bestselgende Caroline Säfstrand, som har solgt over 300 000 bøker i hjemlandet.
Leser på dagtid:
Ragnhild Nilsen, Fra Tornedalen til Havlandet.
Leseeksemplar fra Ruija forlag
Denne gleder jeg meg så til. Min mor som også heter Brita, oppkalt etter sin mormor, hadde en mor som var kvensk og kom til Vest-Finnmark.
Jeg elsker derfor slike romaner og takker min bokvenn, som tipset meg om denne.
Jeg likte også godt romanen til Ingeborg Arvola, med samme tema
Ingeborg Arvola, Kniven i ilden
Fra omslaget:Kritikerrost roman! Les anmeldelse i avisa Nordlys ved forfatter Irene Larsen her. Året er 1866, og vi befinner oss i Kukkola. Det er urolige tider, uår og nød, og mange søker et nytt og bedre liv i Norge. Brita Salomonsdatter legger ut på vandring til Alta, og drar videre med båt til Målsnes. Her blir hun tjenestepike hos den langt eldre handelsmannen Fredrik Konrad Hansen. De blir gift og får etter hvert fem barn.
Brita bruker sang og fortellinger hjemmefra for at barna skal bli kjent med livet til sine kvenske slektninger. Vi møter naboer og venner som er viktige for Brita, men som også gjør livet hennes komplisert, og vi blir kjent med Målsnes som handelssentrum og åsted for historiske begivenheter. Som husfrue får Brita noen gode år, før livet hennes endres dramatisk.
Leser på senga:
Erica James, Den bortgjemte hagen
Leseeksemplar fra Bonnier Norsk forlag
Jeg leser alle bøkene Erica James gir ut. De aller fleste har jeg likt godt. Hun skriver fine underholdningsbøker.
Erica James, Del det med skyene
Erica James, Alt i et øyeblikk
Erica James, Lyden av en lerke
Erica James, Det lille pianohuset
Fra omslaget: Dette er en av Erica James’ beste romaner hittil: En dypt fengslende historie om familiehemmeligheter og kjærlighet! Vakre Larkspur House er omgitt av en magisk hage, skapt av den anerkjente hagedesigneren Elfrida. Sammen med sin livsglade venninne Bess driver hun den majestetiske eiendommen. I London opplever unge Libby sitt verste mareritt da hun finner forloveden i seng med bestevenninnen, bare uker før de skal gifte seg … I sin fortvilelse rømmer Libby til sin grandtanten, i håp om å finne en måte å komme til hektene på. Libbys ankomst til Larkspur House bidrar imidlertid til å rive opp i Bess og Elfridas fortid, og før de to kvinnene kan hjelpe Libby med å stake ut en ny kurs, må de tak i sine egne uuttalte hemmeligheter og tapte kjærlighet
.
Oktober:
Lesestabel oktober 23, Nyheter
Nhu Diep, Ild, tenner, vann, tunge
Lisa Strømme, Både vinter og vår
Eli Åhman Owetz, Oppussingsprosjektet
Honorée Fanonne Jeffers, W.E.B. Du Bois’ Kjærlighetssanger
Januar:
Bøker lest Januar 23, tema utgitt 2021, 12 bøker, herav 3 krim
Februar:
Bøker lest februar 23, tema norske forfattere, 14 lest, herav tre krim
Mars:
Bøker lest mars 2023, tema nordisk, 10, 7 bøker lest, herav 3 krim
April:
Bøker lest april 23, 10 leste, pluss to halvleste, herav 2 krim
Mai:
Bøker lest mai 2023, 16,3 bøker lest, mest krim
Juni:
Bøker lest juni 2023, 16 bøker
Juli:
Bøker lest juli 23, tema pocketsommer, 14 bøker lest
August:
Bøker lest september 23, tema bøker i serie,12 bøker (August)
September:
Bøker lest september 23, 11 bøker.
2022:
Mine 10 favorittromaner i 2022
De 6 beste krim/spenningsbøker 2022
Kjært barn har mange navn, historisk drama, feelgooddrama, drama, her er de jeg har lest i 2022
Bokåret 2022, Arrangementer, og 50 titler jeg har likt godt.
Jeg ønsker alle hjertelig velkommen til siden min:
http://Www.Facebook.com/Lillasjel
Insta:
#marianntokle
Meld deg gjerne inn i bokgruppen jeg åpnet på Facebook. Der er det åpent for den som vil dele, både lesere, bokbloggere, forfattere og forlag.
Bokinspirasjon for alle.
https://www.facebook.com/groups/3708195432531753/?ref=sh